🍑 Cais Amiral altoit pe Mirobolan – soi rezistent, cu fructe mari și aromă intensă
Amiral este un soi românesc de cais, obținut prin selecție. Se remarcă prin fructele mari, portocalii, ușor roșiatice pe partea însorită, cu pulpă densă, dulce, aromată și neaderentă la sâmbure. Este un soi adaptat bine la condițiile din România, cu rezistență bună la ger și boli, ideal pentru livezi comerciale sau grădini de familie.
Altoit pe portaltoi Mirobolan (Prunus cerasifera), oferă o adaptabilitate excelentă la soluri variate, toleranță bună la secetă și o dezvoltare echilibrată.
🔧 Caracteristici tehnice:
-
Vârstă pom: 2 ani
-
Portaltoi: Mirobolan (viguros, rezistent)
-
Origine soi: România
-
Perioada de coacere: sfarsit de iunie – inceput de iulie
-
Fruct: mare (69–94 g), portocaliu cu roșu pe partea însorită
-
Pulpa: portocalie, fermă, suculentă
-
Gust: dulce, intens aromat
-
Sâmbure: mic, neaderent
-
Polenizare: ❗ autofertil, dar produce mai bine în prezența altor soiuri (ex: Comandor, Sulina)
-
Intrare pe rod: 3–4 ani de la plantare
-
Productivitate: ridicată și constantă
-
Rezistență: bună la ger și boli specifice caisului
📦 Cais Amiral (2 ani) altoit pe Mirobolan – un soi românesc, rezistent și productiv, cu fructe gustoase, perfecte pentru consum proaspăt și conservare!
Mai multe caracteristici si beneficii →
Este un pom fructifer de vigoare mare si autofertil cu formatiuni de rod scurte. Rodire predominant pe buchete demai siramuride un an. Soiul are o buna rezistenta la bolile specifice.
Fructul are o forma oblonga cu pielita portocalie cu rosu carmin, pulpa are textura fina de culoare portocalie iar samburele are un miez cu gust amar.
Soiul este productiv, intra pe rod din anul III-IV de la plantare si are ocapacitate de productie de 13.5 t/ha (635 pomi/ ha ).
In general este folosit in industrializare pentru nectar si gem.
Epoca de înflorire este târzie si abundentă.
Soiul este autofertil cu fertilitate naturală 50,3%, autofertilitatea 46,9%, nu necesită polenizatori
Rezistent la principalele boli specifice caisului.
Fructul are forma oblongă, mărime mare, între 69,0-94,0 g
Pieliţa este portocalie cu roşu carmin pe partea însorită.
Pulpa este portocalie, textura fină, aromată, suculenţă medie.
Sâmburele este de mărime mare, forma oblongă, neaderent la pulpă, miezul amar.
Calitati: Suporta bine gerul si seceta. Defecte: tendinta de supraincarcare cu fructe.
Pentru a avea o plantatie sanatoasa si viguroasa, insusiti-va programul preventiv de combatere a bolilor si daunatorilor la cais.
Utilizare: destinatia fructelor pentru consum in stare proaspata si pentru industrializare.
Epoca de coacere a fructelor: timpurie 26 iunie – 5 iulie
Portaltoi folosit: cais franc sau mirobolan (corcodus)
Polenizare: Este un soi autofertil cu perioada de inflorire tarzie.
Perioada de plantare: in intervalul octombrie -martie cand planta este in repaus vegetativ (nu are frunze) si pamantul nu este inghetat. Mai multe detalii AICI !
Saparea gropilor / Pichetarea terenului / Sfaturi utile – program tratamente
Pentru livrarile in afara pepinierei se adauga costul de ambalare si transport, care variaza in functie de cantitate si punctul de destinatie. Costurile de transport depind de politica operatorului FanCurier.
Pepiniera pomicola Dumbrava emite la cerere certificat de calitate si conformitate pentru materialul de plantare.